top of page

Çikolatalar Nerede ve Nasıl Saklanmalıdır?

Güncelleme tarihi: 16 Ara 2022

Çikolatalar gerek gündelik yaşamda ve gerekse özel günlerde hepimizin severek tükettiği atıştırmalıklar. Ağzımızda bıraktığı hoş tat ve yarattığı haz, çikolataları bizler için vazgeçilmez hale getiriyor. Ancak bazı durumlarda elimizdeki çikolataları hemen tüketmek yerine, daha sonra tüketmek için saklamak isteyebiliyoruz. İşte bu gibi durumlarda çikolatanın doğru koşullarda saklanması büyük öneme sahip. Doğru saklanmadığı zaman çikolataların bozulma ihtimalleri var. Bu da doğal olarak sağlığımız açısından istemeyeceğimiz bir durum. Bu yüzden de çikolataların nerede ve nasıl saklanması gerektiğine dair bilgi sahibi olunması gerekiyor.Çikolatalar Nasıl Saklanmalıdır?

Çikolataların içerisindeki en önemli madde kakao yağıdır. Son derece hassas olan bu malzemenin sıcak ile ya da hava ile temas etmesi, bir dizi istenmeyen reaksiyon yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden de çikolatalar saklanacağı zaman paketlerinin açılmış olmamasına özen gösterilmelidir. Yani çikolatayı açıp, bir miktarını tükettikten sonra yeniden kaldırmak tavsiye edilen bir durum değildir. Ancak olur da çikolatanın açıldıktan sonra saklanması gerekirse, bu durumda da hava almayacak şekilde kapatılmasına dikkat edilmelidir. Çikolatanın hava alması da onun bozulmasına neden olan etkenler arasında yer alır.Çikolatalar Nerede Saklanır?

Çikolataların saklanabilmesi adına üzerinde durulması gereken bir diğer husus da saklama yeridir. Çikolatalar kokulu ürünler ile bir arada tutulmamalıdır. Özellikle paketleri açılmış olan çikolataların saklanacağı zaman bu duruma azami özen gösterilmelidir. Aksi halde diğer kokulu ürünlerin kokusunun çikolatalara geçmesi kaçınılmazdır. Bununla birlikte çikolataların nem oranı düşük ortamlarda tutulması da büyük öneme sahiptir. Nem, diğer besin maddelerinde olduğu gibi çikolatalarda da bozulmaya yol açan etkenler arasında yer alır. Bu yüzden de çikolataların nemden korunması gerekir. Ortamın kuru olması da çikolatalar için önemli bir avantajdır. Çikolatalar saklanırken sık yapılan hatalardan biri de onların buzdolabına konulmasıdır. Çikolataları buzdolabına koymak doğru bir davranış değildir. Özellikle sıcak bir ortamdayken hafif yumuşamış ya da erimiş olan çikolataların buzdolabına konularak dondurulmaya çalışılması, yüzünde beyaz kristallerin oluşmasına neden olur. Bu zararlı bir durum olmasa da tat ve görüntü hususunda olumsuzluklar yaratabilir.

Schocolate’ın sizlere sunduğu uygun koşullarda üretilip hazırlanan birbirinden lezzetli çikolatalara ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli!


38 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page