top of page

Kız İsteme

Güncelleme tarihi: 17 Şub 2023

Genelde evlilik teklifi sonrasında ilişkiyi bir sonraki aşamaya taşıma amaçlı olarak ailelerin tanışmasının ardından kız isteme töreni gerçekleşir. Evlilik adımı atan çiftlerin merak ettiği konulardan bir tanesi de kız isteme merasimidir. Kız İsteme öncesinde aileler aralarında bir görüşme düzenler. Daha sonrasında da konuşarak kız istemenin günü hakkında bilgi alışverişi yaparlar. Ailelerin tanışmasının hemen ardından Kız İsteme gününe kadar bir takım planlamalar ve hazırlıklar yapılır.


Söz Çikolatası, Nişan Çikolatası
İsteme Çikolatasıİsteme Çikolatası

Bir istemenin olmazsa olmazlarından olan isteme çikolatasının görüntüsü kadar lezzet olarak da iyi olması gerekmektedir. Genel olarak insanların tercihi gümüş bir tepsi ya da gondol olur. Kişilerin isteği doğrultusunda cam kutu, porselen yada cam kaseler, sunum tepsileri olarak da bu seçimler şekillenir. Hepsinden önemlisi özenli bir sunum olması şarttır. Daha gösterişli bir isteme çikolatası için çikolata üzerinde badem drajeler ya da dekorlu çikolatalar kullanılır. Son zamanlarda bu çikolatalar yazı şeklinde ya da resimli çikolatalar halinde de hazırlanmaktadır. Tüller, kurdeleler ve çiçeklerle süslenmiş şık ve gösterişli gondol ve tepsiler çiftlerin mutluluğuna eşlik etmektedir.


Kız isteme Çikolatası, Gondol Söz Çikolatası
Gondol Çikolata

Nişan Çikolatası

Kız İsteme sonrasındaki adımlardan bir tanesi de nişandır. Nişan günü aileler ve çiftler tarafından belirlendikten sonra hazırlıklara başlanır. Nişanda Çiçek ve nişan çikolatası yanında tatlı da götürülebilir. Bu aslında yörede yöreye göre de farklılık gösterir. Her ikisini de tercih eden de vardır. Ama genel olarak bir nişan çikolatası yaptırmak gereklidir. Kısacası söz ve nişan çikolatası bu merasimlerim olmazsa olmazlarındandır.


Kız İstemeye Giderken Götürülecekler?

Çiftlerin ailelerinin tanışmasının ardından kız istemeye gün sayılır ve o gün geldiğinde de karşılıklı yapılması gereken bazı şeyler vardır. Peki, bunlar nelerdir?

  • Çiçek

  • İsteme çikolatası - gondol yada tepsi içinde

  • Yine isteğe göre damat tarafı kız için söz takısı ve alyans da getirebilir.

Bunlar kız istemede olması gerekenlerdir. Bazen kız isteme nişanla birlikte olabilmektedir. Bunun içinde damadın tek bir nişan çikolatası getirmesi yeterlidir.


Tül ve Çiçeklerle süslenmiş isteme çikolatası
İsteme Tepsisi, Söz Tepsisi, Nişan tepsisi


Kız İsteme Çiçeği

Kız isteme çiçeği için kesin bir kural yoktur. Ama genel olarak kızın isteği doğrultusunda hareket edilebilir. İsteme çiçeği bazı insanlar tarafından kırmızı gül olarak hazırlatılırken bazı insanlarda çeşitli gül topluluğu tercih edebilir. Kızın hangi tür çiçekten hoşlandığını bilip ona göre hareket etmek çok iyi bir jest olacaktır. Yine tercihe göre orkide de isteme çiçeği olabilmektedir. Kız İsteme çiçeğinde Gül Buketine alternatif olarak günümüzde vazo, kutu veya saksı da seçilebilmektedir.


Kırmızı Gül Buketi
Kız isteme Çiçeği

Kız İstemede Neler Yapılır?

Kız İstemede damat tarafı kızın evine gider. Getirilen hediyeler sunulup önce hoş bir sohbet edilir ve ardından damadın aile büyüklerinden bir tanesi kızı babasından ister. "Allahın emri, Peygamberimizin kavliyle kızınızı, oğlumuza istiyoruz." cümlesinin söylenmesi bir gelenektir.

  • Kız verildikten sonra da kahveler içilir.

  • Damada genel olarak tuzlu kahve ikram edilir.

  • Getirilen Çikolatalar ikram edilir.

  • Diğer tatlı ve ikramlar çay vb içecekler eşliğinde servis edilir.

En sonunda ise hayırlı olsun dilekleri eşliğinde yüzükler takılarak kız isteme merasimi sona erer.

328 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page