top of page

Çikolata Çeşitleri: Spesiyal Çikolata

Güncelleme tarihi: 23 Oca

2: Yaratıcılığın ve Lezzetin Buluşması

Çikolata dünyasını teknik detaylarda boğulmadan, günlük hayatımızda kullanılan terimlerle, pratik bir şekilde tanımaya devam ediyoruz. Madlen çikolatalardan sonra karşımıza en sık çıkan çikolata çeşidi spesiyal çikolatalar.

Bildiğiniz üzere spesiyal kelimesi (special) İngilizce kökenli özel, benzersiz anlamına gelen bir kelime. Bu açıdan baktığında özel çikolata bizim için tanımlayıcı bir anlam çağrıştırmayabilir, çok geniş bir ifade.


Çikolata dünyasında ise spesiyal çikolata farklı lezzetlerin, aromaların çikolata ile buluşarak yaratıcı şekillerde sunulması demek. Mesela frambuazlı kelebek şeklinde bir çikolata, bademli badem şeklinde bir çikolata, yada inci görünümlü fındıklı çikolata.

Spesiyal çikolatada sizi kısıtlayan bir form yada lezzet kalıbı yok. Çikolata ustası dilerse Hindistan cevizi kullanarak ruj şeklinde bir çikolata, dilerse acı biberli el bombası şeklinde bir çikolata yapabilir. Tamamen hayal gücüne kalmış. Spesiyal çikolatalar ilk başta görüntüsüyle bizi cezbetsin diye genellikle sargı kağıdına sarılmadan satılırlar. Böylece tatmadan önce muhteşem görüntüsüyle sizi lezzetinin tadına varmaya hazırlarlar.


Spesiyal çikolatalar, çikolata endüstrisinde 2 temel sınıfa ayrılır: Kalıplı spesiyal çikolatalar ve El yapımı spesiyal çikolatalar. Bu ayrımı makine halısı ile el halısı ayrımına benzetebiliriz.


· Kalıplı Spesiyal çikolatalar:

Makineler tarafından insanın dahil olmadığı bir süreçle üretilen çikolatalardır. Temperlenmiş çikolata ve dolgu malzemesi makineler tarafından kalıplara doldurulur ve üretim hattında işlenerek tüketime hazır hale gelir. Kalıplı çikolataların şekilleri standart, genellikle satış fiyatları daha uygundur.


Çikolata Süsleme

· El Yapımı Spesiyal Çikolatalar

El Yapımı spesiyal çikolatalar yapımında yine kalıplar kullanılsa da sürecin bir kısmında yada son dokunuşlarda ustalık gerektirir. Dikkatli incelediğinizde her çikolatanın birbirinden az da olsa farklı olduğunu görürsünüz.


Çikolata
El yapımı çikolataların bir alt grubu ise Truflerdir (truffle). Top şeklinde olan truf çikolatalar aromasını içindeki dolgudan yada dışındaki kaplamadan alır. Sütlü, beyaz, bitter çikolatadan üretilip, nane, frambuaz, çilek, fındık gibi birçok lezzet içerebilir.


Spesiyal Çikolatada bitter-sütlü-beyaz hangi çikolata çeşidi kullanılır?

Spesiyal çikolatalar da her üç çeşit de kullanılabilir. Bazen aynı çikolata sütlü, bitter ve beyaz çikolata olarak da üretilebilir. Mesela frambuazlı kelebek çikolatanın hem bitter, hem sütlü hem beyaz çeşidi bulunabilir. Bazen ise üreticiler ek malzemeye uygun olan bir çikolata türünü tercih edebilirler. Beyaz çikolatalı Hindistan Cevizli Çikolata, bitter kahveli çikolata gibi...
Spesiyal Çikolataları kullanılan malzeme gruplarına göre ise 3 ana kategoriye ayırabiliriz:


1. Kuruyemiş/Tahıl içeren Spesiyal Çikolatalar:

Spesiyal Çikolata içinde en sık kullanılan dolgu malzemeleri kuruyemişler ve tahıllardır. Fındık başta olmak üzere badem, ceviz, antepfıstığı, buğday, yerfıstığı, pirinç, susam en sık kullanılanlardır.