top of page

Madlen Çikolata Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Güncelleme tarihi: 16 Ara 2022


İlk defa 1800’lü yıllarda imal edilen çikolatalar, o günden beri büyük bir çeşitliliğe ulaştı. Her yaştan insanın severek tükettiği bu ürünler, günümüzde de büyük bir çeşitliliğe sahip. Madlen çikolata da bu çeşitliliğin bir parçası. Fransızca Madeleine kelimesinden gelen ve Türkçeye “madalyon biçiminde olan” şeklinde çevrilen madlen, yüzyıllardan beri klasik haline gelmiş bir çikolata türü. Dolayısıyla pek çok amaçla tercih edilebiliyor.Madlen Çikolata Nedir?

Madlen çikolata yoğun lezzeti ve yüksek kalitesi ile çikolata çeşitleri arasında önemli bir yere sahip. Kare, daire ya da sekizgen biçiminde imal edilen madlenler, herhangi bir aroma ya da kuruyemiş barındırmazlar. Bu çikolatalar genellikle sütlü, bitter ve beyaz olmak üzere üç farklı lezzette üretilirler. Madlen çikolataları, diğer sütlü veya bitter çikolata çeşitlerinden ayıran nokta ise tadının daha yoğun olması. Yüksek miktarda kakao ya da süt tozu içeren bu çikolatalar, ağızda daha kalıcı bir tat bırakırlar.


Madlen Çikolata Özellikleri

Madlen çikolataların uzun yıllar içerisinde popülerliğini kaybetmemesi ve halen daha en çok tercih edilen çikolata çeşitlerinden biri olması, bu çikolataların sahip oldukları özellikler ile doğrudan alakalı. Her şeyden önce madlen çikolata çeşitleri, kakao çekirdeklerinin doğallığını ve faydalarını en iyi yansıtan çikolata türü. Bu yüzden de yüksek miktarda kakao barındıran madlenler, gerçek çikolata deneyimi yaşamak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında. Sütlü ve beyaz madlen çikolatalar için de aynı durum söz konusu. Genellikle ince yapraklar halinde imal edildikleri için, ağızda kolayca erirler. Çikolatanın ısırmaya gerek kalmadan ağızda erimesi, tadının daha güçlü hissedilmesine yardımcı olur. Ayrıca madlen çikolatalar, göze de hitap eder. Kare, sekizgen ya da daire biçiminde imal edilen madlen çikolata çeşitleri, zengin işlemelerle süslenir. Bu da damağın yanında göze de hitap etmesini sağlar.


Madlen Çikolata Nasıl Saklanır?

Çikolatalar, doğru koşullarda saklanmadıkları zaman kısa sürede bozulurlar. Bozulan çikolatalar renk, koku ve tat kaybı yaşarlar. Bu durum aynı zamanda gıda zehirlenmelerine de yol açabilir. Madlen çikolata saklanırken, öncelikle güneş ısısından ve ışığından korunması gerekir. Güneş ışığı ve ısısı ile doğrudan temas eden çikolatalar, kısa sürede bozulurlar. Bununla birlikte madlen çikolataların buzdolabında ya da derin dondurucularda saklanması da tavsiye edilmez. Oda sıcaklığı, madlenler için en ideal sıcaklık olarak tanımlanabilir. Ayrıca çikolataların kokudan da korunmaları gerekir. Bu yüzden de baharat gibi baskın kokulara sahip olan ürünler ile madlen çikolataların bir arada saklanmaması önerilir. Çikolatanın saklanacağı ortamda nem olmaması da çikolataların iyi şekilde korunabilmesi adına önem taşır.


Madlen Çikolata Nerelerde Kullanılır?

Madlen çikolata çeşitleri, yüksek kaliteleri ve yoğun tatları ile farklı amaçlar için kullanılabilir. Madlenlerin kullanılabilecekleri amaçlardan bazılarını şu şekilde sıralayabilmek mümkün:

· Bireysel Tüketim: Haz dolu bir çikolata deneyimi yaşamak isteyenler için, madlen çikolatalar iyi bir seçenek. Evlerde çay ya da kahvenin yanında, diğer çikolata çeşitlerine göre daha iyi uyum sağlayan madlenler, bu amaçla sıklıkla tercih edilir.

· Söz/Nişan Çikolatası: Evliliğe giden yoldaki ilk adımlardan olan söz ve nişan törenlerinde hediye olarak götürmek için de madlen çikolatalara başvurulur. Tekrarı olmayan bu özel gecelerde madlen çikolatalar ile damaklarda güzel bir tat, yüzlerde tebessüm yaratılabilir.

· Hasta Ziyareti: Evlere ya da hastanelere hasta ziyaretine gidilirken eli boş gitmemek, kültürümüzün önemli bileşenlerinden. Çikolatalar, bu ziyaretlerde en çok tercih edilen hediyelerden. Ancak aromalı çikolatalar, hasta ziyaretleri için pek uygun değil. Daha sağlıklı ve yoğun lezzetli olan madlen çikolata çeşitlerinin hasta ziyaretlerinde tercih edildiğine rastlamak da mümkün.

· Kurumsal Hediyelik: Şirketler ya da kurumlar, personellerinin başarılarını ödüllendirmek veya zaman zaman onları motive edebilmek için çeşitli kurumsal hediyelere başvururlar. Madlen çikolatalar da bu kurumsal hediyelikler arasında yer alır. Ayrıca bu çikolatalar, özelleştirilerek daha kalıcı bir etki yaratmak amacıyla da kullanılabilir.