top of page

Kız İsteme Merasimi Nasıl Olur? - Kız İsteme 


Kız isteme merasimi, iki ailenin bir araya gelerek evlilik kararı almış gençlerin birlikteliğini onayladıkları ve bu birlikteliğin ilk resmi adımını attıkları geleneksel bir etkinliktir. Bu süreçte, aileler tanışır ve birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı bulurlar. Kız isteme merasimi, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olup, saygı ve nezaket çerçevesinde gerçekleştirilen bir adettir. Bu merasimin en önemli unsurlarından biri de kız isteme sözleridir. Geleneksel olarak, erkek tarafının büyükleri kız tarafının ailesinden izin isteyerek bu mutlu birlikteliği resmiyete dökmek için ilk adımı atarlar.

Kız istemeye neler gider, kız isteme konuşması nasıl yapılır, bu önemli günde kız tarafı ne ikram eder gibi merak edilen tüm soruları yanıtladık. Keyifli okumalar.

Kız İsteme Merasimi Nasıl Olur?

Kız isteme merasimi, geleneklerimize göre düzenlenen ve aile büyüklerinin görüştüğü bir süreci kapsar. Bu merasim süreci, birlikteliklerini evlilik kararı ile devam ettirmek isteyen çiftler için son derece önemlidir. Genellikle kız istemeye giderken ne götürülür konusu, damat tarafının merak ettiği konulardan biridir. Bu merasim için erkek tarafı, kız tarafı için de uygun olan zamanda çiçek ve çikolata ile ziyarete gider. Kız tarafı ise misafirler için çeşitli ikramlar hazırlar. 


Kız İstemeye Giderken Ne götürülür?

Aileler tanıştıktan sonra kız isteme merasimi için ortak bir gün belirlenmektedir. Kız istemeye giderken damat tarafı özel bir çiçek buketi ve kız isteme çikolatası yaptırmalıdır. Söz de kız isteme merasimi ile aynı anda yapılacaksa alyanslarda erkek tarafının götürmesi gerekenler arasında yer alır. Ayrıca damadın ailesinin isteğine bağlı olarak söz takısı da götürülebilmektedir.İsteme Çiçeği

Kız isteme merasiminde öncelikli geleneklerden biri de gelin evine isteme çiçeği götürülmesidir. Bu nedenle damat tarafı hangi çiçek türünün isteme çiçeği için uygun olduğunu düşünebilir. Her tür çiçek kız isteme çiçeği olarak tercih edilebilir ancak tavsiyemiz çiçek seçiminin gelin adayının zevkine göre yapılmasıdır. Ayrıca önemli olan çiçeğin çeşidi değil ne kadar gösterişli olduğudur. Bunun yanı sıra isteme çiçeğini buket yaptırmak yerine vazo, saksı veya kutularda da yaptırmayı tercih edebilirsiniz. İsteme Çikolatası

Kız isteme merasimi için çiçeğin yanında isteme çikolatası da olmazsa olmazdır. Bu merasim için sunumu kadar lezzeti de son derece önemlidir. Genellikle tepsi veya gondol içerisinde hazırlanan isteme çikolataları, isteğe bağlı olarak süslenebilmektedir. Ayrıca ihtişamlı bir görünüm için çikolataların üzerine badem ve farklı şekerlemeler de ekletmeniz öneririz. 

Son dönemlerde kız isteme merasimi için özel olarak çikolata yaptırmak oldukça popülerleşmiştir. Bunun için Schocolate çikolatalarını tercih edebilirsiniz. Schocolate’ın sunduğu gondol ve tepsi çikolata seçenekleri ile siz de kız isteme merasimlerinizi daha da özelleştirebilirsiniz.

Kız İsteme Gondol Çikolatası

Kız isteme adetlerinden biri olan gondol çikolata, sunum için son derece gösterişli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son dönem trendleri kapsamında damat tarafı, kız isteme merasimi için gümüş isteme tepsisi ya da gondol tercih etmektedir. Ayrıca gümüş ve altın renklerde gondollar ile eskitme detaylı ve yaprak tasarımlı gondollar da tercih edebilirsiniz.

Kız İsteme Tepsisi

Kız isteme tepsisi söz konusu olduğunda karşımıza iki farklı tepsi seçeneği çıkar. Bunlardan ilki kız isteme merasiminde kullanılacak olan kahve tepsisidir. Bunun için evdeki herhangi bir tepsi tercih edilebilir. Genel olarak gümüş veya altın rengindeki tepsiler şık görünümü ile daha fazla tercih edilmektedir.

İkinci ihtiyaç duyulan tepsi ise yüzüklerin sunulacağı tepsidir. Yüzük tepsileri, dışarıdan bir firmaya yaptırılabilir veya evde gerekli malzemeler ile hazırlanabilir. Ayrıca elbiseye ve diğer süslemelere göre tepside kullanılacak renkler de çeşitlendirilebilir. 

Schocolate olarak sizlere en güzel kız isteme çikolatalarının bulunduğu isteme tepsilerini sunuyoruz. En güzel çikolata çeşitlerinin içinde bulunduğu isteme tepsilerini sitemizden inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz.Kız İsteme Merasiminde Neler Yapılır?

İsteme merasiminde yapılması gerekenler gelin ve damat tarafının geleneklerine göre değişiklik gösterebilir. İlk olarak damat tarafının, kız isteme merasimine kimleri davet edeceğine karar vermesi gerekir. Kalabalık bir kız isteme merasimi ortamın daha sıcak ve samimi olmasını sağlar. Damat adayının ailesi gelinin evine gittikten sonra genel bir sohbet edilir ve bu süreçte gelin adayı mutfakta Türk kahvesi pişirmeye başlar. Gelin tarafından kahveler servis edilir. Servis sürecinde kahvelerin ikramına yaşça büyük kişilerden başlamak gerektiğini unutmamak oldukça önemli bir detaydır.

Kahve ikramından sonra kız isteme konuşması yapılır ve aileler çiftin evliliklerini onaylar. Gelin ve damat adayı, aile büyüklerinin ellerini öptükten sonra söz yüzükleri takılır. Aile büyüklerinden takı takacak olanlar varsa onlar da merasime katılır ve daha sonra söz töreni ikramlarla devam eder.


Kız İsteme Konuşması Nasıl Yapılır?

Kız isteme konuşmasının nasıl olması gerektiği en çok merak edilen konulardan biridir. Gelin adayı kahveleri servis ettikten sonra damadın babası ya da başka bir aile büyüğü söze girer ve  “Allah’ın emri peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz” cümlesini kurar. Kız isteme sözleri için diğer alternatifler için okumaya devam edin.


Kız İsteme Sözleri

Kız isteme merasiminin en önemli bölümlerinden biri, doğru ve anlamlı sözlerle kız tarafının ailesine hitap etmektir. İşte bu süreçte kullanılabilecek bazı geleneksel kız isteme sözleri:

  1. “Gençler birbirleri ile anlaşmış ve yuva kurmaya karar vermiş. Biz de kızınızı oğlumuza isteyerek ilk adımı atmak isteriz.”

  2. “İki ailenin bir araya gelmesini sağlayan bu çiftin evliliklerini siz de bizim gibi onaylıyor musunuz?”

  3. “Gençlerimizin birbirine olan sevgisi ve saygısı bizleri bugün bir araya getirdi. Bu güzel birlikteliğin başlangıcı için kızınızı oğlumuza istemeye geldik.”

  4. “Ömürlerini birleştirmek isteyen bu gençlerin kararı ile duyduğumuz mutluluğu bizimle paylaşır mısınız?”

Bu özel anın anlam ve önemini ifade eden sözler, merasimin samimi ve saygılı bir şekilde gerçekleşmesine katkı sağlar. 


Kız İstemede Ne İkram Edilir?

Kız isteme merasiminde sunulacak ikramlıklar çiftlerin geleneklerine göre değişiklik gösterse de en temel olanları Türk kahvesi ve çay olarak görülür. Yiyecek olarak ise daha çok börek, poğaça, kek, zeytinyağlılar gibi atıştırmalıklar ikram edilir.

Bazı yörelerde ise direkt olarak ana yemek servis edilmektedir. Pilav, et ve salata üçlüsünden oluşan yemeğin yanında zeytinyağlılar da ikram edilebilmektedir. Yemekten sonra ise tatlı servisine geçilir.

Schocolate olarak, yılların deneyimi ve özeniyle hazırladığımız birbirinden farklı tasarımlar ve kaliteli çikolatalarımız ile kız isteme merasimlerinizi unutulmaz kılıyoruz. Özel günlerinize anlam ve lezzet katmak için tasarlanan kız isteme çikolataları ve tepsi çeşitlerimiz, hem göze hem de damağa hitap ediyor. Siz de bu özel anı Schocolate kalitesiyle taçlandırmak için web sitemizi ziyaret edebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. Schocolate’ın eşsiz çikolataları ile, kız isteme merasiminiz hem sizin hem de misafirleriniz için unutulmaz bir deneyim olacak.


16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page