top of page

Kız İsteme Çikolatası Nasıl Hazırlanır? En Güzel İsteme Çikolatası ve Tepsi Modelleri

Güncelleme tarihi: 16 Ara 2022


Aileler arası tanışma ve evlilik için her toplumda farklı törenler ile gelenekler mevcut. Türk kültüründe bu törenler kız isteme ile başlar. İki tarafın ailelerinin ilk kez bir araya gelerek hem tanıştıkları hem de erkek tarafınca evlilik talebinin dile getirildiği isteme törenlerine giderken çeşitli hediyeler götürülür. Çikolatalar da bu törenlerin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Kültürümüzde yer etmiş bulunan “tatlı yiyelim, tatlı konuşalım” sözünden yola çıkarak gelenek haline gelmiş olan çikolata götürme için tercih edilebilecek pek çok çikolata türü mevcut. Kız isteme çikolatası olarak adlandırılan bu çikolataların alınmasında ve hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken pek çok husus mevcut. Alınacak çikolatanın damağa olduğu kadar göze de hitap edebilmesi için seçici davranılması son derece önemli. Kız isteme çikolatası genellikle kutu içerisinde değil de tepsi ile götürülür. Ancak çikolata tepsileri, normal tepsilere göre daha farklı tasarımlara sahiptir ve çeşitli süslemeler ile daha estetik hale getirilir. Bu tepsilerin nasıl hazırlanacağı da ilk defa kız isteyecekler için önem arz eden sorular arasında.


Kız İsteme Çikolatası Nasıl Hazırlanır?

Kız isteme çikolatası hazırlanırken, öncelikle hangi tür çikolataların kullanılacağının belirlenmesi gerekir. Kutu ya da tepsi içerisinde yer alacak çikolataların seçilmesinin ardından, çikolatanın süslenmesi gerekir. Hediye olarak götürülen çikolatalar, hediye edilecekleri amaca göre farklı şekillerde süslenir. Hasta ziyareti için götürülecek çikolata ile kız isteme töreni için götürülecek çikolatanın hazırlanma biçimi doğal olarak farklılık gösterir. Kalpli kutular bu noktada olmazsa olmazlar arasında. Evliliğe ilk adımın atılacağı kız isteme töreni için kalp kutulu çikolataları kullanarak bir kutu hazırlamak, bu noktada verilebilecek tavsiyeler arasında. Ayrıca kurdele ve renkli kağıtlarla da çikolata kutusu ile tepsi süslenebilir. Tepsilerin süslenmesinde tül kumaşlar da sıklıkla kullanılır. Kırmızı ve pembe renkli tül kumaşlar başta olmak üzere, farklı renklerdeki tüller ile tepsi kaplanabilir. Son olarak da isteme çikolatasının üzerine küçük bir not kâğıdı ya da zarf bırakılabilir. Burada da iyi dilekler ya da kısa ve güzel sözler yazılabilir.


Kız İsteme Çikolatası Nasıl Seçilir?

Kız isteme törenine hediye olarak götürülecek çikolataların doğru seçilmesi son derece önemli. Burada şekil ve ambalaj olmak üzere iki hususun üzerinde durulması gerekir. Öncelikle kız isteme törenleri için götürülecek çikolataların kalp biçiminde olması ya da sevgiyi andıracak farklı şekillerde olması önerilir. Kare ya da yuvarlak madlen çikolatalar bu tür törenler için uygun görülmez. Ambalaj olarak da çikolatanın göze hitap edecek şekilde olması göz ardı edilmemeli. Özellikle çikolatanın dış ambalajında kullanılan malzemenin hoş bir dokuya sahip olması ve göz alıcı bir renkte olması da kız isteme çikolatası seçiminin püf noktaları arasında. Kırmızı renkli çikolata ambalajları, bu törenler için sıklıkla tercih ediliyor.


İsteme Çikolatası Seçerken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Kız isteme çikolatası seçiminde dikkat edilmesi gerekenler yalnızca çikolata ambalajı ve şekli ile sınırlı değil. Bunlara ek olarak aşağıdaki hususların da göz önünde bulundurulması önerilir:

· Çikolatanın Taze Olması: Kız isteme çikolataları ile ağızlarda güzel bir tat bırakmak ve yüzlerde tebessüm yaratmak hedeflenir. Ancak alınacak çikolatanın taze olmaması, bu hedeflere ulaşmayı engeller. Bu yüzden de kız isteme törenleri için çikolata alırken öncelikle çikolatanın tazeliğinde dikkat edilmesi gerekir. Bunun için yalnızca son kullanma tarihine bakmak yeterli olmaz. Bazen kullanma tarihi geçmemiş olsa bile kötü saklama koşulları nedeniyle çikolata bozulabilir. Bu durumda çikolatanın hem rengi hem de tadı kötüleşir. Taze çikolata alabilmek için güvenilir bir firma tercih etmek ve mümkünse örnek çikolatalarını tatmak büyük önem taşır.

· Yoğun Lezzetli Olması: Günümüzde çikolata imalatı yapan pek çok firma bulabilmek mümkün. Ancak bu firmaların üretmiş oldukları çikolataların hepsinin kaliteli olduğunu söylemek oldukça zor. Götürülecek hediyenin amacına ulaşabilmesi için alınacak çikolatanın yoğun bir lezzete sahip olması da göz ardı edilmemesi gereken hususlar arasında. Hem görüntü hem de lezzet açısından iyi bir değere sahip olan çikolatalar, damakta iyi bir tat ve yüzlerde tatlı bir tebessüm kalmasına yardımcı olur.

· Karışık Çikolata Almak: Kız isteme çikolatası alırken sütlü, bitter ya da sade olmak üzere farklı alternatifler bulunabilir. Hediye götürülecek yerde kimlerin, ne tür çikolata seveceği bilinemeyeceği için karışık bir isteme çikolatası yaptırmak daha isabetli olur. Toplumda bitter en az tüketilen çikolata türlerinden olduğu için, kutu içerisinde bittere daha az yer verilmesi önerilir.

· İçeriğinin İncelenmesi: Çikolataların içerisinde yağlar başta olmak üzere farklı maddeler bulunabilir. Bunlardan bazıları alerjen etki yapabilir. Ayrıca kalitesiz çikolataların içerisinde sağlığa zararlı yağlar da yer alabilir. Bu yüzden de kız isteme törenleri için çikolata seçimi yapılırken, içeriğinde bulunan maddelerin de iyi bilinmesi gerekir. Bu noktada da yine güvenilir firmalardan alışveriş yapmanın önemi bir kez daha ortaya çıkar.