top of page

Fit Çikolata Nedir Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi: 21 Kas 2022Yediden yetmişe herkesin severek tükettiği çikolatalar, doğru tüketilmedikleri zaman çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilirler. Kakao oranı yüksek orijinal çikolatalar sağlık için faydalı olsa da günümüzde daha çok şeker oranı yüksek çikolataların satılması, çikolatanın zararlı bir atıştırmalık olarak anılmasının da esas nedeni. Ancak çikolata tüketmek çoğu kişi için her şeye rağmen vazgeçilmez. Neyse ki hem çikolata ihtiyacını karşılayıp hem de sağlıklı kalmanın bir yolu var. Fit çikolata ya da diyet çikolata ile sağlıklı bir çikolata tüketimi mümkün.


Fit Çikolata Nedir?

Son yıllarda adı sıklıkla duyulan fit çikolata spor yapanların, diyette olanların, şeker hastalarının ve sağlıklı bir şekilde çikolata tüketmek isteyenlerin vazgeçilmezleri arasında. Evde birkaç malzeme ile kolayca yapılabilen bu çikolata, rafine şeker içermediği için son derece sağlıklı. Fazla tüketildiği zaman bile sağlık için herhangi bir sorun yaratmayan fit çikolatalar, var olan sağlık sorunlarını da tetiklemez.


Fit Çikolata Nasıl Yapılır?

Marketlerde fit çikolata adıyla satılan pek çok ürün bulabilmek mümkün. Ancak bunların bazıları pahalı, bazıları da içerisinde bulunan şeker ve benzeri maddeler nedeniyle gerçek fit çikolata kadar sağlıklı değil. Evde yapılacak fit çikolatalar, dışarıdakilere göre daha sağlıklı bir şekilde tüketilebilir.


Malzemeler

Evde kendi fit çikolatasını yapmak isteyenler için aşağıdaki malzemeler gerekir:

· 3 adet hurma

· 1 çay bardağı fındık

· 2 tatlı kaşığı bal

· 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

· 2 yemek kaşığı süt

· 1 tatlı kaşığı ham kakao

· 1 küçük kase bitter çikolata

Yapılışı

Nefis bir fit çikolata yapmak için öncelikle hurmalar 1 saat kadar ılık suda bekletilir ve kabuklarının yumuşaması sağlanır. Daha sonra yumuşayan kabuklar soyulur. Ezilerek çekirdeği de çıkarılır. Kakao ile bal karıştırılır ve macun haline getirilir. Sonrasında tüm malzemeler bir kaseye alınır ve iyice homojen hale gelinceye kadar karıştırmaya devam edilir. Elde edilen karışım kalıplara doldurulur ya da buzdolabı kağıdına serilerek şekil verilir. Son aşamada bitter çikolata benmari usulü eritilir ve üzerine dökülür.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page