top of page

Şekersiz Çikolata Nasıl Yapılır? İçinde Neler Vardır?

Güncelleme tarihi: 16 Ara 2022

Çikolata, her yaştan insanın severek tükettiği atıştırmalıklar arasında. Kakao çekirdeklerinin işlenmesinden elde edilen lezzetli çikolataların pek çok türü mevcut. Ancak günümüzde hazır olarak satılan çikolataların büyük bir kısmı, rafine şeker kullanılarak imal ediliyor. Yapılan araştırmalara göre kokainden 8 kat daha fazla bağımlılık yapma etkisine sahip olan rafine şeker, aynı zamanda insan sağlığını olumsuz etkileyen pek çok hastalığın da nedenlerinden biri. Özellikle son yıllarda rafine şekere karşı toplumsal bir bilinç oluşmaya başladı. Bu durum, çikolata tüketiminde şekersiz çikolata kullanımının daha öncelikli hale gelmesine neden oldu. Kakao oranı yüksek bitter çikolatalar ile rafine şeker yerine, pancar şekerinin kullanıldığı çikolatalar, şekerin zararlarından korunarak çikolata tüketmek isteyenlerin en çok başvurdukları çeşitlerden. Bununla birlikte evde de kolay bir şekilde şekersiz çikolata yapabilmek mümkün.


Şekersiz Çikolata Olur Mu?

Her ne kadar insanlar tarafından tüketilen çikolatalar tatlı olsa da kakao çekirdekleri doğal ortamlarında tatlı değildir. Yüksek oranlı bitter çikolatalar tüketildiği zaman alınan acı tat, esasında kakao çekirdeklerinin kendi tadıdır. Şeker, bu acı tadın bastırılmasını ve çikolataların daha lezzetli hale gelmesini sağlar. Şekersiz çikolata denildiği zaman, bunun olanaksız olduğu düşünebilir. Şekersiz çikolatadan kastedilen şey, hiç şeker kullanılmayan çikolatalar değil; rafine şeker yerine pancar şekeri kullanılan ya da doğal tatlandırıcı maddeler ile tat sağlanan çikolatalardır. Bu manada şekersiz çikolatanın mümkün olduğunun bilinmesi gerekir.


Şekersiz Çikolata Nasıl Yapılır? İçinde Neler Vardır?

Şekersiz çikolata yapımı ile normal çikolata yapımı arasında büyük bir farklılık bulunmaz. Kullanılan araçlar ile malzemeler büyük oranda benzerlik gösterir. Şekersiz çikolatalarda kakao oranı daha yüksek olur. Bu sayede, acı da olsa daha yoğun bir çikolata tadı alınabilir. Ayrıca normal çikolatalarda rafine şeker kullanılırken; şekersiz çikolatalarda tat sağlamak amacıyla bal, hurma özü, pekmez ve pancar şekeri gibi doğal tatlandırıcılardan yararlanılır.


Şekersiz Çikolatayı Kimler Tercih Eder?

Rafine şekerlerin insan sağlığı üzerindeki zararlı etkileri, artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu yüzden de şekersiz çikolatalar, çikolata tüketmek isteyen herkes için daha uygundur. Bununla birlikte diyabet hastalarının özellikle şekersiz çikolata tüketmeleri önerilir. Zira rafine şeker, diyabet hastalığının en büyük tetikleyicileri arasında yer alır. Obezite problemi yaşayan bireyler için de çikolataların şekersiz olarak tüketilmesi daha doğru olur.


Ev Yapımı Şekersiz Çikolata Tarifi

Şekere karşı toplumsal bilincin oluşması, şekersiz çikolatalar başta olmak üzere pek çok şekersiz hazır tüketim ürününün raflarda yer almaya başlamasına neden oldu. Ancak basit birkaç malzeme ile evde de şekersiz çikolata yapabilmek mümkün:

· 120 gram kakao yağı

· 20 gram Hindistan cevizi yağı

· 140 gram organik ham kakao

· 120 gram organik tatlandırıcı (bal, hurma özü, pancar şekeri, pekmez…)

· 2 yemek kaşığı süt tozu (isteğe bağlı)

Bu malzemeleri kullanarak evde şekersiz çikolata yapabilmek için, öncelikle kakao yağı ile Hindistan cevizi yağının benmari usulü eritilmesi gerekir. İki yağ da tamamen eriyip sıvı hale geldiğinde, ham kakao da eklenerek bir süre daha karıştırmaya devam edilmelidir. Son olarak da kullanılacak olan tatlandırıcı eklenmeli ve bir miktar daha karıştırılmalıdır. İsteğe bağlı olarak çikolata içerisine fındık, fıstık ya da badem gibi kuruyemişler eklenerek daha yoğun bir lezzet sağlanabilir. Elde edilen karışım yağlı kağıda ya da çikolatalar için özel imal edilmiş olan silikon kalıplara dökülerek buzdolabına alınmalı ve en az 2 saat burada dinlendirilmelidir. Daha sonra lezzet ile tüketilebilir.Online mağazamızdan çikolata siparişi vermek veya çikolata çeşitlerine göz atmak için tıklayınız.


237 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page