top of page

Kuvertür Çikolata Nedir? Nasıl Eritilir? Nasıl Kullanılır?

Güncelleme tarihi: 23 Oca


Damakta bıraktığı tat ve ağızda eriyen yapısı ile çikolata genç yaşlı herkes tarafından sıklıkla tüketilen besin maddeleri arasında. Enerji veren yapısının yanı sıra sahip olduğu lezzet, çikolatanın bu denli sevilmesinin temel nedenlerinden. Her ne kadar çikolata denildiği zaman yalnızca market raflarındaki ambalajlı ürünler ile hediyelik çikolatalar akla gelse de bunların dışında da çikolata türleri var. Kullanım alanlarına ve amaçlarına bağlı olarak çikolataların farklı türleri mevcut. Kuvertür çikolata da bu doğrultuda öne çıkan ürünler arasında.
Kuvertür Çikolata Nedir?


Kuvertür çikolata piyasada yer alan diğer çikolata türleri ile kıyaslandığı zaman daha yüksek kakao ve daha fazla kakao yağı barındıran çikolata türü olarak tanımlanabilir. Diğer çikolata türlerine göre daha katı bir yüzeye sahip olan bu çikolata, genellikle profesyonel amaçlarla kullanılır. Doğrudan tüketilmesi zor olduğu gibi, tavsiye edilmez. Kuvertür çikolatanın kullanılabilmesi için eritilmesi gerekir. Ayrıca kuvertür çikolataların içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmaz. Bu yüzden de eritildikleri zaman daha yoğun bir lezzet hazzına ulaşılmasını sağlarlar. Kuvertür çikolata için zaman zaman saf çikolata terimi de kullanılır. Kuvertür çikolatalar biçim olarak da diğer çikolata türlerinden farklılık gösterir. Genellikle büyük külçe kalıplar şeklinde satılırlar. Ayrıca daha kolay kullanılabilmeleri için damla çikolata biçiminde olan kuvertür çikolata ürünlerine de rastlanabilir.


Kuvertür çikolatalar, kendi aralarında da farklılık gösterir. Bitter kuvertür çikolatalar, sütlü kuvertür çikolatalar ve beyaz kuvertür çikolatalar olmak üzere üçlü bir ayrım yapılabilir. Bunlar içerisinde bitter kuvertür çikolatalar, saf çikolataya daha yakın olandır. Ancak acı bir tada sahip olduğu için genellikle daha az tercih edilir. Her bir kuvertür çikolata türünün de kendi içerisinde farklı sınıfları bulunur.Kuvertür Çikolata Nasıl Eritilir?


Kuvertür çikolata çoğu zaman doğrudan tüketilemez. Profesyonel amaçlar için imal edilen bu çikolataların kullanılabilmesi için eritilmeleri gerekir. Bunun için de farklı yöntemlere başvurulabilir. En sık kullanılan yöntem, benmari usulüdür. Bu yöntemde öncelikle bir tencere su, ısı kaynağının üzerine konulur ve kaynaması sağlanır. Sonrasında kaynayan suyun içerisinde, daha küçük bir kap ile kuvertür çikolatalar yerleştirilir. Alttaki suyun sıcaklığının etkisiyle çikolatanın yavaş yavaş erimesi sağlanır. Bu işlem sırasında çikolatanın sürekli olarak karıştırılması gerekir. Benmari eritme yönteminin en sık kullanılan yöntem olması, çikolatada lezzet kaybına yol açmamasıdır. Çikolatanın yavaşça erimesine olanak tanıyan bu yöntem yanma ya da lezzet kaybı yaşanmasını engeller. Doğrudan ateş üzerinde yapılacak eritmelerde çikolatanın dibinin tutması, istenilen kıvamın yakalanamaması ya da lezzet kaybı gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir.


Benmari yönteminin yanı sıra kuvertür çikolata eritmek için daha farklı yöntemlerden de yararlanılabilir. Mikrodalga kullanarak eritmek bu yöntemlerden biridir. Mikrodalga içerisine konulmaya uygun bir kap içerisine çikolataları doldurmak ve 50 derece sıcaklıkta yavaş yavaş erimeye bırakmak da denenebilir. Kullanılan kabın plastik yerine cam olması daha fazla önerilir. Zira plastik kaplarda yapılan eritme işleminde, sıcaklık nedeniyle plastiğin tadı çikolataya karışabilir. Bu da kuvertür çikolatanın yoğun tadının kaybolmasına yol açar. Son olarak da süt ya da tereyağı kullanarak çikolata eritme işleminin yapılabileceğinden söz etmek mümkün. Bunun için bir dibi kolay tutmayan bir tencere içerisine bir miktar tereyağı ya da süt konulması ve içerisine de kuvertür çikolatanın eklenmesi gerekir. Daha sonra kısık ateşte sürekli karıştırarak çikolatanın erimesi sağlanır. Ateşin altını fazla açmak, çikolatanın dibinin tutmasına ve istenmeyen bir tat ortaya çıkmasına yol açar. Tereyağı veya süt ile yapılan eritme işlemi, çikolatanın daha kıvamlı olmasına da olanak tanır.Kuvertür Çikolata Nasıl Kullanılır?


Kuvertür çikolatalar normal tüketimden daha çok profesyonel tüketim için tercih edilen çikolata türüdür. Yani genellikle imalathanelerde ya da sıklıkla pasta yapılan evlerde kullanılır. Kuvertür çikolata yenilebilir. Ancak doğrudan yenilerek tüketilmesi önerilmez. Bu çok yoğun bir lezzete yol açabilir. Ayrıca yağ miktarının fazla olmasından dolayı karın ağrısı ve sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşatabilir. Bu yüzden de kuvertür çikolataların eritilerek tüketilmesi gerekir. Eritilen kuvertür çikolatalar bir süsleme kabına doldurularak pastaların ya da çeşitli tatlıların üzerine süsleme olarak uygulanabilir. Bununla birlikte pastaların ya da kurabiyelerin dış yüzeylerinin çikolata ile kaplanmak istenildiği durumlarda da kuvertür çikolatadan yararlanılabilir. Pasta ve kurabiyeler, bir kap içerisine doldurulan eritilmiş kuvertür çikolataya batırılarak bu işlem yapılabilir.


Kuvertür çikolatalar çoğu zaman eritilerek kullanılsa bile farklı şekillerde kullanılabilmeleri de mümkün. Özellikle pasta süslemeleri söz konusu olduğu zaman bu çikolatalar daha çeşitli kullanım biçimlerine sahip. Rendeleyerek kullanmak da bu kullanımlar arasında. İri dişli bir rende ile kuvertür çikolataların rendelenmesi ile elde edilen parçacıklar hem yaş pastalarda hem de çeşitli çikolatalı tatlılarda süsleme olarak kullanılabilir. Ayrıca parçacıklı çikolata elde etmek için bıçakla ya da çekiçle bütün halindeki kuvertür çikolatalar parçalanabilir.