top of page

Çikolatanın Tarihi: Geçmişten Günümüze Tatlı Bir Yolculuk


Günümüzün en sevilen tatlılarından olan çikolata, her yaş grubundan insan için mutluluk kaynağıdır. Çikolata tarihi ile ön plana çıkan tatlılar arasında yer alırken, bu tarih oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Keşfinden sofralarımıza gelme sürecine kadar çikolatanın bulunuş hikayesi, oldukça ilgi çekicidir. Schocolate olarak bu yazımızda, çikolatanın bulunuş tarihi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler ile paylaşacağız. Çikolatanın Tarihi

Tarihteki ilk çikolata eski mayalara kadar uzanmaktadır. M.Ö. 1900'lerde şu anki Meksika topraklarında yaşamını sürdüren Olmekler'den önceki toplumun keşfi olarak kabul edilmektedir. Bazı kaynaklara göre bu tarih, Güney Meksika’da yaşamış olduğu bilinen en eski Mezoamerikan uygarlığına kadar dayanır. Günümüzde ise çikolata, tarihi gelişimi ile bu uygarlıkların bildikleri çikolatadan farklılaşmıştır. Geçmişte çikolata, günümüzdeki gibi tatlı ve yenilebilir bir ürün değil, acı bir içecekti.

Tarihteki ilk çikolatanın formülü ise; fermente edilmiş ve macun haline getirilmiş kakao, su, vanilya, bal, acı biber ve diğer baharatların birleşimidir. Olmek, Aztek ve Mayalar bu içeceğin enerji ve güç vererek kişiyi mutlu ettiğini düşünmüş ve mistik bir özelliği olduğuna inanmışlardır. Aztekler, çikolata kelimesini “Xocoatl” olarak adlandırmışlardır. Bu kelime, acı su anlamına gelmektedir. 


Çikolatayı Kim Buldu?

Çikolata barı, 1847’de İngiliz şirketi J.S. Fry and Sons tarafından üretilmiştir..1795’te Joseph Storrs Fry, kakao çekirdeklerini buhar motoruyla öğütme amacıyla bir yöntemin patentini almıştır. Daha sonra oğulları; kakao tozu, kakao yağı ve şekeri bir araya getirerek Avrupa’da popüler hale gelen çikolata bar yapmışlardır.Çikolata Ne Zaman Bulundu? 

M.Ö. 1900 senesinde ilk olarak Orta Amerika'da yaşayan Olmekler, kakao bitkisini keşfetmiş ve bu dönemde kakao çekirdeklerinden içecekler yapmışlardır. Tarihte ilk katı çikolatanın icadı ise 1795 senesinde İngiliz Joseph Fry, kakao tozu, kakao yağı ve şeker karışımını katı forma getirmeyi başararak ilk modern katı çikolatayı üretmiştir.


Çikolatanın Bilimsel Adı

Çikolatanın ham maddesi olan kakao ağacının bilimsel adı “Theobroma Cacao” olarak ifade edilir. “Theobroma,” Yunanca “Tanrıların yiyeceği” anlamına gelmektedir ve “Cacao” ise kakao ağacının adı olan “Cacao” kelimesinden türemiştir. Kakao ağacının bilimsel adı, bitkinin tarihsel ve kültürel önemini vurgulamaktadır.İlk Çikolata Fabrikası Hangi Ülkede Kuruldu? 

İlk çikolata fabrikası İsviçre'de, 1819 yılında Franz Sacher tarafından kurulmuştur. Sacher, çikolata üretimini modern hale getirerek çikolatanın popülerleşmesine katkı sağlamıştır. 


Çikolatanın Geçmişi ve Günümüze Yolculuğu

Bir bitkiyken en sevilen tatlı haline gelen çikolatanın tarihi gelişimi çikolata severler için oldukça ilgi çekicidir. Günümüzde çikolatanın icadından bu yana çikolatanın çeşitleri de oldukça popülerdir. 


Çikolata üretiminde Türkiye’nin öncü markalarından biri olan Schocolate, lezzetli ve yüksek kaliteli çikolata çeşitleriyle sektörün öncü isimlerinden biridir. Müşteri memnuniyetini temel alan hizmet anlayışı ile Schocolate, zaman içerisinde edinmiş olduğu deneyimlerinin bir yansıması olan spesiyal çikolatalar ile sizlere biz lezzet şöleni sunmaktadır. Schocolate’ın lezzet şöleni çikolata çeşitlerini incelemek ve sipariş vermek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page